Lekia är live på Litium Commerce Cloud, en ny era för nordisk leksakshandel

Med 180 butiker i Sverige och Norge är Lekia Nordens största leksakskedja. Nu har de lanserat sin nya e-handelsplattform på Litium Commerce Cloud och tagit nästa viktiga steg i sin digitala resa.

Det här är inte bara en ny sajt. Det är en strategisk satsning för att möta kundernas ökade krav på enkelhet, tydlighet och inspiration. Resultatet är en lekfull, modern och konverteringsdrivande kundupplevelse som stärker hela Lekias affär, både digitalt och i butik.

Lanseringen kommer i ett läge där en stark online-närvaro är viktigare än någonsin och plattformen är nu redo att stötta tillväxt, fortsatta satsningar och omnikanalförsäljning i hela Norden.

"Vi behövde en plattform som visar vilka vi är på Lekia. Ett företag i ständig utveckling där service alltid står i fokus" säger Pernilla Sandström, CCO på Lekia.

Vi på Litium är stolta över att vara plattformspartner i detta projekt och glada över att tillsammans med Lekia möjliggöra nästa kapitel för digital leksakshandel.

Stort tack för förtroendet Lekia och tack till alla involverade i projektet, inklusive Rove som lösningspartner.

Besök nya lekia.se: www.lekia.se

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Litium är en av Nordens ledande aktörer inom digital handel. Anmäl dig för att hålla dig uppdaterad och få insikter och nyheter inom digital handel och e-handel.